



⚠️ Product may vary from image or product description. Concavity, spoke curvature, and lip size will depend on wheel diameter, width, and offset.

Buy Rotiform RC208 BPU Gloss Blue Gray 18x9.5 +38 5x120mm 74.1mm (SKU: RC208LX18955238) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | Rotiform RC208 BPU Gloss Blue Gray 18x9.5 +38 5x120mm 74.1mm |
| SKU / Part Number | RC208LX18955238 |
| Manufacturer | Rotiform |
| Weight (approx.) | 21.83 lb |
| Model | RC208 BPU |
| Backspacing (in) | 6.75 |
| Bolt Pattern | 5x120 |
| Center Bore (mm) | 74.1 |
| Load Rating | 1350 lb |
| Finish | Gloss Blue Gray |
| Offset | 38.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels|Winter Approved |
| Diameter (in) | 18.0 |
| Width (in) | 9.5 |
| Finish Warranty | 1 year |
| Structure Warranty | Lifetime |
| TPMS Compatible? | Yes |
| Construction Type | Flow Formed Aluminum |
| Wheel Cap Part Number | 1006-56LC |
| Stainless Steel Lip? | No |
| Flow Formed? | Yes |
| Forged? | No |
| Bead Lock? | No |
| Prop 65 Warning (California) | Chromium (hexavalent compounds), Nickel (Metallic), Lead |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.