



⚠️ Product may vary from image or product description. Tire tread design, width and sidewall will vary and also depend on wheel diameter and width. Alloy wheel not included.

Passenger Car tire offering a Silent, more Comfortable and Safer Driving Experience with no Compromising on Longevity.
| Title | Michelin CrossClimate 2 255/40R19 100V XL |
| SKU / Part Number | 36073 |
| Manufacturer | Michelin |
| Weight (approx.) | 28.22 lb |
| Model | CrossClimate 2 |
| Sidewall Type | BSW |
| Size Description | 255/40R19 100V XL |
| Diameter (in) | 19 |
| Runflat? | No |
| Overall Diameter (in) | 28.0 |
| Width (mm) | 255 |
| Profile | 40 |
| Load Rating | 100 |
| Construction | R |
| Speed Rating | V |
| UTQG | 640-B-A |
| Type | Summer/All Season |