


⚠️ Product may vary from image or product description. Tire tread design, width and sidewall will vary and also depend on wheel diameter and width. Alloy wheel not included.

Inspired by enthusiasts and crafted for performance, the revamped AZENIS RT660+ delivers motorsports-level traction both on and off the track. Building upon the success of Falken’s Azenis RT660, the PLUS comprises updates to the cap-ply design, creating a larger contact patch for increased cornering power and improved heat management. The competition-proven carcass construction maximizes handling response and vehicle stability, while the tried-and-true tread compound provides enhanced longitudinal grip for those who expect peak performance on any road. The track-ready RT660+ is still DOT-approved, allowing users to drive from the street to the track without hassle. With design improvements resulting in a lighter tire for improved vehicle dynamics, and five new 20-inch sizes added to the lineup, the Azenis RT660+ invites more enthusiasts to experience the difference.
| Title | Falken Azenis RT660+ 245/40ZR15 88W |
| SKU / Part Number | 28683885 |
| Manufacturer | Falken |
| Weight (approx.) | 25.1 lb |
| Model | Azenis RT660+ |
| Sidewall Type | BSW |
| Size Description | 245/40ZR15 88W |
| Diameter (in) | 15 |
| Runflat? | No |
| Overall Diameter (in) | 23.0 |
| Width (mm) | 245 |
| Profile | 40 |
| Load Rating | 88 |
| Construction | R |
| Speed Rating | W |
| UTQG | 200-A-A |
| Type | Summer/All Season |