
Buy American Force AFW PHASE SS Gloss Black 24x12 -40 8x170mm 124mm (SKU: AFTNN59G24-2-20) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | American Force AFW PHASE SS Gloss Black 24x12 -40 8x170mm 124mm |
| SKU / Part Number | AFTNN59G24-2-20 |
| Manufacturer | American Force |
| Weight (approx.) | 55.99 lb |
| Model | AFW PHASE SS |
| Backspacing (in) | 4.93 |
| Bolt Pattern | 8x170 |
| Center Bore (mm) | 124.0 |
| Load Rating | 3500 lb |
| Finish | Gloss Black |
| Offset | -40.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels|Winter Approved |
| Diameter (in) | 24.0 |
| Width (in) | 12.0 |
| Finish Warranty | 1 year |
| Structure Warranty | Lifetime |
| TPMS Compatible? | Yes |
| Construction Type | Monoblock Forged |
| Wheel Cap Part Number | AFX307A |
| Stainless Steel Lip? | No |
| Flow Formed? | No |
| Forged? | Yes |
| Bead Lock? | No |
| Prop 65 Warning (California) | Chromium (hexavalent compounds), Nickel (Metallic), Lead |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.