
Buy ION 167 Polished 16x6 +102 8x165.1mm 130.18mm (SKU: 167-6681FP) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | ION 167 Polished 16x6 +102 8x165.1mm 130.18mm |
| SKU / Part Number | 167-6681FP |
| Manufacturer | ION |
| Weight (approx.) | 31.0 lb |
| Model | 167 |
| Backspacing (in) | 7.5 |
| Bolt Pattern | 8x165.1 |
| Center Bore (mm) | 130.18 |
| Load Rating | 3200 lb |
| Finish | Polished |
| Offset | 102.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels |
| Diameter (in) | 16.0 |
| Width (in) | 6.0 |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.