
Buy Steel Black 18x7 +40 5x114.3mm 71.5mm (SKU: X48827) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | Steel Black 18x7 +40 5x114.3mm 71.5mm |
| SKU / Part Number | X48827 |
| Manufacturer | Steel |
| Weight (approx.) | 30.4 lb |
| Model | Steel |
| Bolt Pattern | 5x114.3 |
| Center Bore (mm) | 71.5 |
| Load Rating | 730 kg / 1609 lb |
| Finish | Black |
| Offset | 40.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels|Winter Approved |
| Diameter (in) | 18.0 |
| Width (in) | 7.0 |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.