⚠️ Product may vary from image or product description. Concavity, spoke curvature, and lip size will depend on wheel diameter, width, and offset.

Buy Sparco FF3 MATT BLUE 19x8.5 +44 5x112mm 73mm (SKU: W29110500RS) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | Sparco FF3 MATT BLUE 19x8.5 +44 5x112mm 73mm |
| SKU / Part Number | W29110500RS |
| Manufacturer | Sparco |
| Weight (approx.) | 22.7 lb |
| Model | FF3 |
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Center Bore (mm) | 73.0 |
| Load Rating | 1455 lb |
| Finish | MATT BLUE |
| Offset | 44.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels|Winter Approved |
| Diameter (in) | 19.0 |
| Width (in) | 8.5 |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.