⚠️ Product may vary from image or product description. Concavity, spoke curvature, and lip size will depend on wheel diameter, width, and offset.

Buy OZ Racing FORMULA HLT 4F MATT BLACK 17x7 +42 4x100mm 68mm (SKU: W01957201A53) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | OZ Racing FORMULA HLT 4F MATT BLACK 17x7 +42 4x100mm 68mm |
| SKU / Part Number | W01957201A53 |
| Manufacturer | OZ Racing |
| Weight (approx.) | 20.5 lb |
| Model | FORMULA HLT 4F |
| Bolt Pattern | 4x100 |
| Center Bore (mm) | 68.0 |
| Load Rating | 1179 lb |
| Finish | MATT BLACK |
| Offset | 42.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels|Winter Approved |
| Diameter (in) | 17.0 |
| Width (in) | 7.0 |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.