



β οΈ Product may vary from image or product description. Tire tread design, width and sidewall will vary and also depend on wheel diameter and width. Alloy wheel not included.

Summer Passenger Car tire.
| Title | Continental PremiumContact 6 275/45R21 107V CS (FR) |
| SKU / Part Number | 03133200000 |
| Manufacturer | Continental |
| Weight (approx.) | 40.9 lb |
| Model | PremiumContact 6 |
| Sidewall Type | BSW |
| Size Description | 275/45R21 107V CS (FR) |
| Load Description | SL |
| Diameter (in) | 21 |
| Runflat? | No |
| Rim Width Min (in) | 8.5 |
| Rim Width Max (in) | 10.5 |
| Measuring Rim Width (in) | 9 |
| Overall Diameter (in) | 31.0 |
| Width (mm) | 275 |
| Profile | 45 |
| Max Pressure (psi) | 51 |
| Max Load (lb) | 2,149 lb |
| Load Rating | 107 |
| Construction | R |
| Speed Rating | V |
| UTQG | 280-A-A |
| Type | Summer/All Season |