β οΈ Product may vary from image or product description. Concavity, spoke curvature, and lip size will depend on wheel diameter, width, and offset.

Buy TIS Wheels 544 Gloss Black - Milled Edge 22x12 -44 8x180mm 125.2mm (SKU: 544BM2228944S) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | TIS Wheels 544 Gloss Black - Milled Edge 22x12 -44 8x180mm 125.2mm |
| SKU / Part Number | 544BM2228944S |
| Manufacturer | TIS Wheels |
| Weight (approx.) | 44.0 lb |
| Model | 544 |
| Bolt Pattern | 8x180 |
| Center Bore (mm) | 125.2 |
| Load Rating | 3497 lb |
| Finish | Gloss Black - Milled Edge |
| Offset | -44.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels |
| Diameter (in) | 22.0 |
| Width (in) | 12.0 |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.