


⚠️ Product may vary from image or product description. Concavity, spoke curvature, and lip size will depend on wheel diameter, width, and offset.

Buy KMC KM450 MESA FORGED BEADLOCK Raw Machined 17x9 -12 8x165.1mm 125.1mm (SKU: KM450DX17908012NAW) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | KMC KM450 MESA FORGED BEADLOCK Raw Machined 17x9 -12 8x165.1mm 125.1mm |
| SKU / Part Number | KM450DX17908012NAW |
| Manufacturer | KMC |
| Weight (approx.) | 29.99 lb |
| Model | KM450 MESA FORGED BEADLOCK |
| Backspacing (in) | 4.53 |
| Bolt Pattern | 8x165.1 |
| Center Bore (mm) | 125.1 |
| Load Rating | 3700 lb |
| Finish | Raw Machined |
| Offset | -12.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels |
| Diameter (in) | 17.0 |
| Width (in) | 9.0 |
| Finish Warranty | 1 year |
| Structure Warranty | Lifetime |
| TPMS Compatible? | Yes |
| Construction Type | Monoblock Forged |
| Wheel Cap Part Number | NO CAP |
| Wheel Rivet Part Number | BEAD RING BOLT: MDM-110-X-1-PK |
| Stainless Steel Lip? | No |
| Flow Formed? | No |
| Forged? | Yes |
| Bead Lock? | Yes |
| DOT Approved? | No |
| Other Accessories | BEAD RING: MA-2020KMC-17-M |
| Prop 65 Warning (California) | Chromium (hexavalent compounds), Nickel (Metallic), Lead |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.