


⚠️ Product may vary from image or product description. Concavity, spoke curvature, and lip size will depend on wheel diameter, width, and offset.

Buy KMC KM239 IMPACT BEADLOCK Machined 17x9 +1 5x139.7mm 77.8mm (SKU: KM239DX17908501) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | KMC KM239 IMPACT BEADLOCK Machined 17x9 +1 5x139.7mm 77.8mm |
| SKU / Part Number | KM239DX17908501 |
| Manufacturer | KMC |
| Weight (approx.) | 34.61 lb |
| Model | KM239 IMPACT BEADLOCK |
| Backspacing (in) | 5.04 |
| Bolt Pattern | 5x139.7 |
| Center Bore (mm) | 77.8 |
| Load Rating | 3600 lb |
| Finish | Machined |
| Offset | 1.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels |
| Diameter (in) | 17.0 |
| Width (in) | 9.0 |
| Finish Warranty | 1 year |
| Structure Warranty | Lifetime |
| TPMS Compatible? | Yes |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Wheel Cap Part Number | KMCAP101PXB5150SX |
| Wheel Rivet Part Number | RING BOLTS : MDM-110-X |
| Stainless Steel Lip? | No |
| Flow Formed? | No |
| Forged? | No |
| Bead Lock? | Yes |
| DOT Approved? | No |
| Prop 65 Warning (California) | Chromium (hexavalent compounds), Nickel (Metallic), Lead |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.