


⚠️ Product may vary from image or product description. Tire tread design, width and sidewall will vary and also depend on wheel diameter and width. Alloy wheel not included.

Buy P ZERO WINTER 2 (4606000) tires online, shipped straight to your door anywhere in Canada. To find out which P ZERO WINTER 2 tires are right for you, be sure to choose a vehicle or contact one of our experts to ensure a proper fit.
| Title | Pirelli P ZERO WINTER 2 285/40R20 108V XL (*) |
| SKU / Part Number | 4606000 |
| Manufacturer | Pirelli |
| Weight (approx.) | 35.0 lb |
| Model | P ZERO WINTER 2 |
| Sidewall Type | BSW |
| Size Description | 285/40R20 108V XL (*) |
| Diameter (in) | 20 |
| Runflat? | No |
| Overall Diameter (in) | 29.0 |
| Width (mm) | 285 |
| Profile | 40 |
| Load Rating | 108 |
| Construction | R |
| Speed Rating | V |
| Type | Winter |