
Buy Scorpion MS (4472000) tires online, shipped straight to your door anywhere in Canada. To find out which Scorpion MS tires are right for you, be sure to choose a vehicle or contact one of our experts to ensure a proper fit.
| Title | Pirelli Scorpion MS 255/50R20 109V XL |
| SKU / Part Number | 4472000 |
| Manufacturer | Pirelli |
| Weight (approx.) | 30.0 lb |
| Model | Scorpion MS |
| Sidewall Type | BSW |
| Size Description | 255/50R20 109V XL |
| Diameter (in) | 20 |
| Runflat? | No |
| Overall Diameter (in) | 31.0 |
| Width (mm) | 255 |
| Profile | 50 |
| Load Rating | 109 |
| Construction | R |
| Speed Rating | V |
| UTQG | 500-A-A |
| Type | Summer/All Season |