


⚠️ Product may vary from image or product description. Tire tread design, width and sidewall will vary and also depend on wheel diameter and width. Alloy wheel not included.

Buy P-Zero (PZ5) (4300100) tires online, shipped straight to your door anywhere in Canada. To find out which P-Zero (PZ5) tires are right for you, be sure to choose a vehicle or contact one of our experts to ensure a proper fit.
| Title | Pirelli P-Zero (PZ5) 265/40R22 106W XL (POL) (PNCS) (ELECT) (KS) |
| SKU / Part Number | 4300100 |
| Manufacturer | Pirelli |
| Weight (approx.) | 33.0 lb |
| Model | P-Zero (PZ5) |
| Sidewall Type | BSW |
| Size Description | 265/40R22 106W XL (POL) (PNCS) (ELECT) (KS) |
| Diameter (in) | 22 |
| Runflat? | No |
| Overall Diameter (in) | 31.0 |
| Width (mm) | 265 |
| Profile | 40 |
| Load Rating | 106 |
| Construction | R |
| Speed Rating | W |
| UTQG | 280-AA-A |
| Type | Summer/All Season |