
Buy Black Rhino Sand Black 19x8 +20 5x112mm 66.6mm (SKU: 1980ARS205112D66) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | Black Rhino ARSENAL Sand Black 19x8 +20 5x112mm 66.6mm |
| SKU / Part Number | 1980ARS205112D66 |
| Manufacturer | Black Rhino |
| Weight (approx.) | 29.99 lb |
| Model | ARSENAL |
| Backspacing (in) | 5.29 |
| Bolt Pattern | 5x112 |
| Center Bore (mm) | 66.6 |
| Load Rating | 2000 lb |
| Finish | Sand Black |
| Offset | 20.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels|Winter Approved |
| Diameter (in) | 19.0 |
| Width (in) | 8.0 |
| Finish Warranty | 1 year |
| Structure Warranty | Lifetime |
| TPMS Compatible? | Yes |
| Construction Type | Cast Aluminum |
| Stainless Steel Lip? | No |
| Flow Formed? | No |
| Forged? | No |
| Bead Lock? | No |
| Prop 65 Warning (California) | Chromium (hexavalent compounds), Nickel (Metallic), Lead |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.