


⚠️ Product may vary from image or product description. Concavity, spoke curvature, and lip size will depend on wheel diameter, width, and offset.

Buy Method Race Wheels NV HD MR305 Matte Black 16x7 0 6x139.7mm 108.3mm (SKU: MR30567060500H) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | Method Race Wheels NV HD MR305 Matte Black 16x7 0 6x139.7mm 108.3mm |
| SKU / Part Number | MR30567060500H |
| Manufacturer | Method Race Wheels |
| Weight (approx.) | 24.67 lb |
| Model | NV HD MR305 |
| Bolt Pattern | 6x139.7 |
| Center Bore (mm) | 108.3 |
| Load Rating | 3640 lb |
| Finish | Matte Black |
| Offset | 0.0 |
| Usage | All Wheels|Winter Approved |
| Diameter (in) | 16.0 |
| Width (in) | 7.0 |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.