


⚠️ Product may vary from image or product description. Concavity, spoke curvature, and lip size will depend on wheel diameter, width, and offset.

Buy Black Rhino BR405 ROVER Matte Black W/ Gloss Black Lip 18x8 +32 6x130mm 84.1mm (SKU: BR405MB18803832) wheels online, shipped straight to your door.
| Title | Black Rhino BR405 ROVER Matte Black W/ Gloss Black Lip 18x8 +32 6x130mm 84.1mm |
| SKU / Part Number | BR405MB18803832 |
| Manufacturer | Black Rhino |
| Weight (approx.) | 32.56 lb |
| Model | BR405 ROVER |
| Backspacing (in) | 5.76 |
| Bolt Pattern | 6x130 |
| Center Bore (mm) | 84.1 |
| Load Rating | 4200 lb |
| Finish | Matte Black W/ Gloss Black Lip |
| Offset | 32.0 |
| Seat Type | Conical |
| Usage | All Wheels|Winter Approved |
| Diameter (in) | 18.0 |
| Width (in) | 8.0 |
| Finish Warranty | 1 year |
| Structure Warranty | Lifetime |
| TPMS Compatible? | Yes |
| Construction Type | Monoblock Forged |
| Wheel Cap Part Number | BRCAP100MAW0233CX |
| Stainless Steel Lip? | No |
| Flow Formed? | No |
| Forged? | Yes |
| Bead Lock? | No |
| Prop 65 Warning (California) | Chromium (hexavalent compounds), Nickel (Metallic), Lead |
This filter expands beyond our standard recommended specifications by opening parameters for wheel diameter, width, and offset. Results may include wheels that are larger, wider, or have more aggressive offsets than typically recommended.
This filter is intended for experienced customers who understand fitment modifications and are looking to achieve a more aggressive stance or off-road appearance.
Aggressive fitments may require:
You may experience:
Fitment can vary depending on suspension setup, ride height, and tire selection. As a result, we cannot guarantee fitment for this configuration.
No fitment guarantee — Final sale.