

⚠️ Product may vary from image or product description. Tire tread design, width and sidewall will vary and also depend on wheel diameter and width. Alloy wheel not included.

Buy Terra Commander RTX (LRX1740135D) tires online, shipped straight to your door anywhere in Canada. To find out which Terra Commander RTX tires are right for you, be sure to choose a vehicle or contact one of our experts to ensure a proper fit.
| Title | Kanati Terra Commander RTX 40X13.50R17LT |
| SKU / Part Number | LRX1740135D |
| Manufacturer | Kanati |
| Weight (approx.) | 92.6 lb |
| Model | Terra Commander RTX |
| Sidewall Type | BSW |
| Size Description | 40X13.50R17LT |
| Diameter (in) | 17 |
| Runflat? | No |
| Rim Width Min (in) | 9.0 |
| Rim Width Max (in) | 11.5 |
| Measuring Rim Width (in) | 11 |
| Overall Diameter (in) | 0.0 |
| Width (mm) | 13,5 mm |
| Profile | 83 |
| Max Pressure (psi) | 50 |
| Max Load (lb) | 3195 lb |
| Load Rating | 128 |
| Speed Rating | Q |
| Type | Summer/All Season |
| Tread Depth (/32) | 18,9 mm |