



⚠️ Product may vary from image or product description. Tire tread design, width and sidewall will vary and also depend on wheel diameter and width. Alloy wheel not included.
Mud-Terrain Passenger Light Truck/SUV tire. Each tire Boasts a Dual Sidewall Design (Beast/Machine) that allows you to Customize the Look of the tire on your Vehicle.
| Title | Nexen Roadian MTX 37X13.50R22LT |
| SKU / Part Number | 16270NXK |
| Manufacturer | Nexen |
| Weight (approx.) | 89.53 lb |
| Model | Roadian MTX |
| Sidewall Type | BSW |
| Size Description | 37X13.50R22LT |
| Diameter (in) | 22 |
| Runflat? | No |
| Rim Width Min (in) | 8.5 |
| Rim Width Max (in) | 11.0 |
| Measuring Rim Width (in) | 11 |
| Overall Diameter (in) | 37.0 |
| Width (mm) | 343 mm |
| Profile | 56 |
| Max Pressure (psi) | 80 |
| Max Load (lb) | 3970lb |
| Load Rating | 128 |
| Speed Rating | Q |
| Type | Summer/All Season |
| Tread Depth (/32) | 21 mm |